Bolesť kolena ničí každodenný život


Koleno patrí medzi najväčšie kĺby v ľudskom tele a je pri každodennej činnosti veľmi zaťažované. Preto sa bolest kolena môže z času na čas objaviť u každého z nás. Koleno zapájame do každého pohybu pri chôdzi alebo behu, preto je dobré ho udržovať v dobrom zdravotnom stave a bolesť kolena nepodceňovať a pri dlhodobej bolesti vyhľadať odbornú lekársku pomoc.

koleno

Posilnenie tkanív a väzív okolo kolena

Aby sa bolesť v okolí kolena neobjavovala je potrebné posilniť jeho okolité väzivá, svaly a tkanivá. Na posilnenie kolennej oblasti je vhodné praktizovať cviky, medzi ktoré patria napríklad výpady, drepy na jednej nohe alebo napínanie nohy. Ak sa vám zdá záťaž nízka, tak na posilnenie môžete použiť aj ľahké závažia, prípadne zapojiť aj ruky a vziať si jednoručky. Aby sa bolesť kolena minimalizovala, cviky je potrebné praktizovať aspoň štyri krát do týždňa po dobu tridsiatich dní. Pravidelný pohyb bude mať vynikajúci dopad aj na ďalšie zdravotné oblasti a budete sa navyše cítiť výborne. Pri znížení telesnej hmotnosti doprajete vášmu telu úľavu a aj bežná chôdza nebude naďalej bolestivá. Pri pretrvávajúcej bolesti kolena, aj napriek pravidelnému a cielenému cvičeniu, neváhajte vyhľadať lekára a poradiť sa o ďalších možnostiach.  

Bolesť kolena a vyvážená strava

Bolesť kolena sa dá navyše zmierniť aj pomocou kvalitnej a vyváženej stravy. Do jedálnička je preto vhodné zaradiť kvalitné a vyvážené potraviny, veľa zeleniny, ovocia, potravín s vysokým podielom bielkovín a vyvarovať sa vysmážaným a nezdravým potravinám. Proti bolesti kolena blahodárne pôsobí napríklad aj dostatočný príjem tekutín a vynechanie sladených a alkoholických nápojov. Nepríjemná bolesť v kolene môže byť totižto spôsobená napríklad aj kvôli nadváhe alebo obezite, pretože telo musí niesť vyššiu záťaž. Vyššia hmotnosť tela totižto neúmerne zaťažuje kĺby, kosti a tkanivá, ktoré nie sú na danú hmotnosť pripravené. S vyššou váhou sa následne môžu objaviť ďalšie nežiadúce zdravotné problémy. Bolesť kolena však nemusí byť zapríčinená iba kvôli obezite či nadváhe, ale aj kvôli nadmernému zaťažovaniu či úrazu. Bolesť kolena vie taktiež potrápiť aj všetky vekové kategórie, ale vhodnou prevenciu sa dá bolesť zmierňovať.

masáž

Bolesť kolena sa dá navyše zmierniť aj pomocou gélov, mastičiek či krémov, ktoré majú hrejivý alebo chladivý efekt. Bohatú ponuku výživových doplnkov a krémov, ponúka aj internetový obchod www.dacompharma.sk. Výživové doplnky obsahujú všetky účinné látky, ktoré bolesť kolena alebo bolesť kĺbov zmierňujú.