Naj zaujímavosti o slnečnom Bulharsku


Bulharsko je známe predovšetkým svojimi nádhernými piesočnými plážami, ale vedeli ste napríklad, že táto krajina sa nazýva krajinou jogurt? Túto zaujímavosť a ešte oveľa ďalších sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

vlajka
 
·         Ľudia žijúci v Bulharsku milujú jogurt a primiešavajú ho do mnohých jedál. Vraj ho Bulhari začali jedávať vo veľkých množstvách ešte za čias tureckej nadvlády a považujú ho za recept na dlhovekosť.
·         Ak ste fanúšikom welnessu prídete si na svoje, pretože táto krajina má obrovské množstvo termálnych prameňov. Dokonca sa Bulharsko zaraďuje na druhé miesto, hneď po Islande.
·          Bulhari patria medzi najväčších výrobcov vína a známi sú aj ako pestovatelia ruží.

pláž

·         Najobľúbenejší alkoholický nápoj v Bulharsku je Mastika.
·         Staroveké mesto Plovdiv patrí spolu s gréckymi Aténami medzi najstaršie mestá v Európe, ktoré sú dodnes osídlené.
·         Ak ste nadšení turisti, v Bulharsku si prídete na svoje. V krajine sa totiž nachádzajú tisícky jaskýň a viac ako tretinu Bulharska zaberá les.
·         Vo svetovom dedičstve UNESCO má Bulharsko zapísaných až 9 pamiatok.
·         V tejto slnečnej krajine nájdete až vyše 700 minerálnych prameňov, niekoľko z nich sa nachádza aj v hlavnom meste Sofia.

·         Bulhari sú známi aj svojimi vynálezmi. Odtiaľto pochádzajú napríklad aj prvé digitálne hodinky (Peter Petroff) alebo prvý digitálny počítač (John Atanasoff).
·         Súhlasné a nesúhlasné prikývnutie hlavou má v Bulharsku opačný význam ako u nás.
·         Približne 80% oleja z ruží, ktorý sa nachádza v parfumoch pochádza z Bulharska.

bulharsko

·         V Bulharsku sa nachádza najväčšie 3D IMAX kino na svete.
·         Rumunsko a Bulharsko boli bez vzájomného mosta cez Dunaj až 1600 rokov. Most bol zničený vo štvrtom storočí v časoch Rímskej ríše a ľuďom trvalo 1600 rokov, kým dokázali spraviť most.
·         Neodmysliteľnou súčasťou Bulharska je trhovisko. Nájdete tu oveľa viacej výrobkov ako v obchodných centrách.
·         Pláže v Bulharsku sú známe jedinečným pieskom a ich šírkou. Prístup k moru je postupný a tak sú pláže vhodné aj pre rodiny s malými deťmi.